DECO - Kompetencia alapú fejlesztés az üzleti életben

2024. szeptember 12. 

A Fejlesztési, Innovációs, Kulturális és Vállalkozási Szövetség (A.D.I.I.I.C.A.) mint kedvezményezett, az SC Edelweiss Training & Development Kft.-vel partnerségben, 2024.09.01. és 2027.07.31. között valósítja meg a „DECO – Kompetencia alapú fejlesztés az üzleti életben” című, 317618 kódú projektet, amely az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg az Oktatási és Foglalkoztatási Program 2021-2027 keretében (PEO/78/PEO_P9/OP4/ESO4.7 pályázati kód). 

A projekt végrehajtási időtartama 35 hónap, összértéke 4.959.559,93 lej, amelyből 4.864.495,18 lej vissza nem térítendő támogatás, és 95.064,78 lej saját hozzájárulás.

 

A projekt fő célja az egész életen át tartó tanulás előmozdítása a munkaerőpiaci változásokhoz igazodva, a központi fejlesztési régió munkavállalóinak készségfejlesztésével és átképzésével. Ezt kiegészítő tájékoztatási, tanácsadási és képzési tevékenységek révén valósítják meg. A projekt hozzájárul a program és a felhívás konkrét célkitűzéseinek eléréséhez, a tanulási és átképzési igények integrált megközelítése által a központi fejlesztési régió munkavállalói számára.

 

A projekt főbb elemei a következők:

  1. a készséghiányt és a piaci igényeknek való megfelelés hiányát kezeli 9 különböző, összesen 2040 órányi tanfolyamon keresztül, és a vezetők, a magasabb képzettségű munkavállalók, valamint az ISCED3 és ISCED4 szinteken dolgozók képzési igényeit elégíti ki;
  2. gazdasági és technológiai változásokhoz való alkalmazkodás: – a projekt a jelenlegi és a jövőbeli gazdaság igényeihez igazodik a központi fejlesztési régió 602 munkavállalója számára szervezett integrált tájékoztatási, tanácsadási és képzési programok révén;
  3. digitális kompetenciák fejlesztése és a technológia integrálása egy speciális továbbképző tanfolyamon keresztül, amely magába foglalja az IKT-elemek tanácsadási tevékenységekbe történő integrálását, valamint online workshopok szervezését a worklab keretében. Emellett a HR-szakemberek és vezetők képzése az inkluzív munkaerő-felvételi IT-platformok használatára is kiemelt szerepet kap
  4. a fenntartható fejlődés és fenntarthatóság támogatása a természetalapú megoldásokat célzó ötletbörzék szervezésével, a fenntartható gyakorlatok – például az energiahatékonyság és a hulladékgazdálkodás – meghatározásának és végrehajtásának segítésével;
  1. rugalmas munkaerő-piaci közösség létrehozása interaktív ülések szervezésével, amelyek célja a legjobb gyakorlatok átadása. Ezeken az üléseken szakértők és sikeres szervezetek osztják meg tapasztalataikat.

 

 

A projekt célja az egész életen át tartó tanulás előmozdítása, különös figyelmet fordítva a rugalmas továbbképzési és átképzési lehetőségekre, a vállalkozói és digitális kompetenciák fejlesztésére, valamint az új munkaerő-piaci igényekhez kapcsolódó készségigények előrejelzésére. Emellett a projekt támogatja a szakmai átmenetek megkönnyítését és a mobilitás elősegítését. 

Kapcsolat

Ha érdekelnek szolgáltatásaink vagy kérdéseid vannak, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot! Szívesen beszélgetünk arról, hogy hogyan segíthetünk Neked vagy szervezetednek elérni a céljait.
Látogass meg

Románia, Sepsiszentgyörgy, Olt utca, 9 szám 

Telefonszám